İçeriğe Atla Menüye Atla
 

TESCİLLER

Gıda Güvenliği

Herhangi bir gıdanın temizliği ve tümüyle hastalık yapan etmenlerden arınmış olması anlamına gelir. Bir başka ifade ile üretilen gıdalar, tüketen kişileri hasta etmemelidir. Gıdalar bazı durumlarda sağlık için zararlı olabilir, çevrede bulunan mikroplarla kirlenebilir. Böyle bir durumda bu gıdaların tüketilmesi insanların rahatsızlanmasına sebebiyet verebilmektedir. Firmamızda gıda güvenliği, HACCP Gıda Güvenliği Sistemi ile garanti altına alınmakta ve belgelenmektedir.

Hijyen

Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanır. Hijyen sadece temizlik değildir, hastalık oluşturabilecek mikroorganizmalardan arınmış olmaktır.

Sertifikalar

1987’den bu yana Ankara'da hizmet veren Özler Döner; ulusal ve uluslararası normlara uygun hijyen, ürün güvenliği ve kalite belgelerine sahiptir.
Kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenli numuneler alınarak ürünlerimizin denetimleri gerçekleştirilmektedir.

isow
isow
haccp
haccp
helal
helal
HACCP

Tehlike analizi, Kritik Kontrol Noktaları Tanımlama adıyla bilinen HACCP; kimyasal, mikrobiyolojik ve fiziksel risklere karşı gıdalarda güvenliği sağlayan ve global alanda kabul gören bir gıda güvenliği standardıdır.

Helal Belgesi

Güvenilir, dini bilgisi ve bilinci tam, muteber, işinin ehli ve tarafsız bir kurumun belgelendirmeye tabi olan üretimi denetlemesini, dini kaideler ve helal standartlarla uygunluk içerisinde üretimin yapıldığını teyit etmesini ve buna bağlı olarak uygunluk verilmiş kabul edilirliği olan bir belge vermesini içeren uygulama işlem grubudur.

ISO 45001

İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi

ISO 9001

Kalite Yönetim Sistemi

ISO 14001

Çevre Yönetim Sistemi

ISO 10002

Müşteri Memnuniyeti ve Şikayet Yönetim Sistemi

İLETİŞİM